Българите масово използват една парола за множество сайтове

Новини от IT сектора за да бъдем в крак с новостите в технологиите и пазара
Аватар
Genata
Шефчето
Шефчето
Мнения: 4475
Регистриран на: 27 Юли 2011, 17:31
Ник в играта: USS Enterprise
Вашият пол е: Мъж
Местоположение: Карлово
Обратна връзка:

Българите масово използват една парола за множество сайтове

Мнение от Genata »

Изображение
Леко зловещи данни дойдоха тези дни от Европейската комисия, които публикуваха редовния доклад за компютърната грамотност и вниманието към въпросите на киберсигурността на гражданите на Евросъюза Special Eurobarometer 404 (PDF).

Докладът се основава на анкета проведена в 28 държави (27-те страни членки на Съюза и Хърватия). И разбира се, бих предположил, че някои цифри са различни от реалността, като например това, че цели 87% са заявили, че избягват да публикуват лична информация онлайн (един поглед над Facebook може да е достатъчен, за да се убедим в противното) или това, че едва 6% са пострадали от кражба на профил, едва 4% са станали жертва на онлайн тормоз и едва 2% заявяват, че това се е случило на децата им.

Особен интерес буди раздела "Убеденост по отношение на интернет-транзакциите" (стр. 20) като цели 70% от анкетираните заявяват, че са спокойни, когато извършват банкови транзакции, а 12% - се чувстват много уверени и едва 11% чувстват сериозна несигурност (делът на най-спокойни за парите си при онлайн транзакции са в Дания - 63%. При нас хората, които чувстват пълно доверие на Интернет в онлайн банкирането и пазаруването са 17%, а 33% заявяват, че са "доста уверени", липса на всякаква сигурност при онлайн банкирането чувстват 18% от българите). Освен него друга любопитна глава тук е "Ниво на знанията в областта на информационната безопасност" (стр. 37). Интересно е, че макар и нивото на киберпрестъпленията да расте, то се повишава и сериозно самочувствието на европееца за информираността му за рисковете в онлайн пространството - наблюдение, което служи да покаже, че не всичко е наред явно с реалното ниво на знания в тази област.

На въпрос "Колко добре информиран чувствате, че сте по отношение на рисковете от киберпрестъпления", отново датчаните се чувстват "много добре информирани" (28%), за нашата страна този процент е доста нисък (едва 6%). В общ план, в таблицата "информиран (общо) - неинформиран (общо)" една четвърт от българите (26%) споделят, че са наясно с рисковете на Интернет. Скандинавските страни са "шампиони" тук, но е добре да бъде споменато, че нивото на киберпрестъпленията в страни като Швеция, Дания и Финландия е наистина изключително ниско в сравнение с другите части на Стария континент. И в тази връзка, буди недоумение самочуственността на поляци (42%) и британци (60%), които падат често жертва на онлайн измамници - това, че си мислиш, че знаеш нещо невинаги означава, че реално го знаеш.

Освен това цели 66% от европейците са напълно убедени в способностите си да използват Интернет - което е още една леко притеснителна характеристика, когато говорим за киберсигурността, тъй като всички анализи, изследвания и доклади, които излизат от компании за информационна защита и специалисти сочат, че нивото на киберпрестъпността в Мрежата нараства, а методите, с които биват мамени хората се развиват и изобретателността на мошениците в Мрежата не спира да удивлява специалисти и анализатори, та тези 66% вероятно следят всички тези анализи и доклади, информирайки се ежечасно за всяка новопоявила се форма на заплаха. Или просто имаме работа с едно сериозно число на заблудени хора - потенциални жертви на киберпрестъпления?

Повече за любопитните разкрития на евродоклада, защо само 11% от българите използват различни пароли на множество сайтове (стр. 115) и колко от европейците ползват няколко пароли на няколко сайта, може да научите в Special Eurobarometer 404 (PDF).
Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “IT Новини”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост